KUPOVINA SEKUNDARNIH STANOVA
“NOVO JE NOVO” je stara dobra izreka ali svakako nije uvek primenljiva u praksi. Evo i zašto. Naravno da je svima kada kupuju stan lokacija veoma važna ali nasuprot tome , nove zgrade koliko god da ih ima, ipak ne niču baš po celom gradu, tačnije skoro ih I nema na lokacijama kao što su Limani, Kej, Stari grad, veći deo Centra, Grbavice.. Takođe, kupci stanova često zarad svojih potreba biraju neku baš mikro lokaciju I samim tim čekaju priliku odnosno momenat da se na određenom mestu pojavi stan u prodaji. Kupovina novog stana pogotovo manje kvadrature je zapravo kupovina stana u izgradnji, jer se zaista svi stanovi I prodaju u izgradnji. Takav vid kupovine podrazumeva čekanje do završetka radova I useljenja što nije uvek odgovarajuća opcija. Takođe, kupovina manjih stanova u izgradnji na kredit je praktično nemoguća jer se do momenta izgrađenosti zgrade od 80% kada banke odobravaju kredite, manji stanovi već prodaju onima koji su imali gotovinu. Sve navedeno upućuje kupce da se odluče za sekundarne stanove koji mogu biti stanovi u novijim zgradama ( starim 10 – tak godina ) kao I onim što zovemo starija gradnja.
RENOVIRANJE STAROG STANA
Kada se običan čovek bez potrebne struke I znanja nađe u situaciji da od starog napravi novo, kako se već inače kaže, najvažnije je krenuti od početka, najbolje po sledećem redu:
- Prvo je potrebno napraviti plan adaptacije kako bi se stručno reklo projekat koji sadrži premer i predračun radova. Ukoliko radite samostalno, potrudite se da objektivno sagledate trenutno stanje stana a zatim isplanirate krajnju sliku prostora. Vodite se prvo krupnim odrednicama koje podrazumevaju eventualno pomeranje zidova a kako napredujete svodite sve na mikro plan kao što je mesto za garnituru I TV u dnevnom boravku, zatim ceo raspored električnih I smeštajnih elemenata u kuhinji I uopšte raspored nameštaja u prostoru . Za sve je neophodno pisanje, crtanje a dobro će vam poslužiti i molerske trake čijim lepljenjem u prostoru po podu možete lakše steći sliku nameštenog prostora.
- Pošto je u današnje vreme teško doći do slobodnih majstora idealno bi bilo da u odnosu na redosled I dinamiku radova sa svima ugovorite posao unapred. U zavisnosti od sposobnosti onih koji izvode radove kao I Vaše određenosti u putu ka novom, Vaš posao će I vremenski I praktično ići po predviđenom planu.
- Od radova se prvo izvode elektro instalacije. Tu je pre početka potrebno pažljivo isplanirati mesto za sve utičnice I rasvetu I tako predočiti električaru. Istovremeno odnosno skoro nezavisno se mogu raditi vodovodne instalacije u kupatilu kao I u kuhinji. Posle instalacija u kupatilu nastupa keramičar sa lepljenjem nove keramike a na kraju posao završava vodoinstalater sa montiranjem kupatilskog nameštaja I baterija .
- Istovremeno Ili sledeće bi bilo montiranje spoljne I unutrašnje stolarije koju ste unapred poručili.
- Sledeće bi bilo postavljanje podova ali u komunikaciji sa molerima koji idu na kraju kada su svi radovi završeni , u zavisnosti od toga da li postavljate novi parket, tarket ili laminat ili hoblujete I lakirate stari.
- Na kraju električar treba da postavi sva svetleća tela I maske za utičnice koje ste kupilli, I konačno unosite nameštaj koji ste takođe unapred poručili.
Kao što vidite veoma je važan dobar plan I ugovaranje svih segmenata istog u početku. Tada se delovi prelepo nižu kao u emisijama o adaptaciji sa ubrzanim snimkom. Vama ostaje da uživate u stvaranju novog I autentičnog prostora skrojenog po Vašoj želji I izboru. Naravno ostaje Vam da i ceo taj poduhvat isfinansirate. Tu je izbor materijala I potrošnje širok a važi neka odrednica da kompletna adaptacija stana košta od 100 eura po kvadratnom metru pa naviše.